Otázky a odpovědi

Jak postupovat před operačním zákrokem ?

Jak postupovat před operačním zákrokem ?

            Objednání termínu operace

 • Jestliže Vašemu zvířátku bude nutné provést nějaký operační zákrok, je třeba, abyste se na našem pracovišti objednali na konkrétní termín.
 • Termín zákroku je možné sjednat osobní návštěvou veterinární ordinace, kde Vám sdělíme další informace spojené s provedením operace.
 • Objednat se můžete také telefonicky  na tel. čísle 491 472 515 nebo mobil. tel. 603 442 323 v pracovní době v pondělí až  pátek od 15,00 do 18 hod.

 

            Předoperační vyšetření

 • Před operačním zákrokem je třeba provést předoperační vyšetření, které může být doplněno biochemickým vyšetřením krve. Váš pacient může mít orgánové postižení, které není viditelné, může však ovlivnit průběh narkózy, v krajním případě ohrozit i život pacienta.
 • Biochemické vyšetření krve provádíme před vlastním operačním zákrokem s výsledkem do 20 minut po odběru krve.

 

            Příprava pacienta na operační zákrok

 • Vaše zvířátko nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu na operační zákrok. Mělo by být čisté, bez zevních parazitů a potřísnění kůže nečistotami.
 • Před operací se k navození anestézie podávají látky, které působí na nervový systém a různé svalové skupiny. Před anestézií (narkózou) může dojít k dávení či vyprázdnění žaludku.
 • Pro zdárný průběh anestézie a operačního zákroku je nutné dodržet dobu bez podání krmiva. Pacient musí mít před operačním zákrokem 12-ti hodinovou hladovku, podávání vody může být ukončeno cca 4 hodiny před operací.
 • Nedodržení hladovky pacienta může vést k pozdnímu nástupu anestézie, příp. opožděnému probouzení. Zvracení během narkózy může být komplikací jak pro Vaše zvířátko, tak pro operační tým.

                 

            Kdy si přijdete pro pacienta?

 • Po uvedení pacienta do narkózy s Vámi ošetřující lékař dohodne předpokládaný čas pro vyzvednutí pacienta po zákroku. Naší snahou je Vám předat pacienta ve stadiu probouzení, abyste mu byli nápomocni v době, kdy je již schopen alespoň částečně reagovat na své okolí.

 

Jakou vyžaduje Vaše zvířátko pooperační péči ?

Vaše zvířátko po operačním zákroku

 • Do domácího ošetření jste převzali Vaše zvířátko s informacemi od ošetřujícího lékaře, jak postupovat v domácí péči.
 • Lůžko pro Vašeho pacienta by mělo být suché, teplé a pohodlné, mimo průvan nebo v prostředí s extrémní teplotou.
 • Opatření , která je třeba dodržovat  během pooperační péče závisí na povaze zákroku, jiná budou v případě ošetření po kastraci a jiná např. po ošetření zlomeniny končetiny.         
 • Zpravidla je vhodné omezit volný a nekontrolovatelný pohyb Vašeho zvířátka alespoň prvních 24 hodin po operačním zákroku. Procházky by měly být krátké. Větší námaze je vhodné se vyhnout do vyjmutí stehů.  Delší kontakt s dětmi není žádoucí, pacient může být po operaci podrážděný.

            Tlumení bolesti u pacientů

 •  Naše pracoviště respektuje vnímání bolesti u zvířat a pacienti jsou již v průběhu operace ošetřeni léky tlumící bolest.
 •  V případě bolestivých stavů po operaci můžete obdržet léky na tlumení bolesti i po dobu domácího ošetření.  

 

         Kontrolní vyšetření a konzultace po operačním zákroku

 • Obrátit se na nás můžete prostřednictvím telefonu (+420 603 442 323) kdykoliv v průběhu celých 24 hodin po operaci, případně si můžete domluvit s námi návštěvu i v  mimopracovní době.
 • Získáte také informace, jak postupovat v případě Vaší nejistoty o správném průběhu hojení operační rány. Kontrola a vyjmutí stehů je prováděno zpravidla 8 -14 dnů po provedení operačního zákroku.

           

         Dieta po operaci

 • Pro výživu pacienta po operaci od nás obdržíte speciální dietní krmivo, které je vhodné po operačním zákroku nebo pro zdárný průběh rekonvalescence. Nemocné pacienty je lépe krmit častěji malými porcemi stravy. Obvyklá chuť k příjmu krmiva se může vrátit až za několik dnů po operačním zákroku. Zajistěte svému zvířátku volný přístup k vodě.

 

         Ochranný plastový límec

 • Vaše zvířátko také dostane plastový ochranný límec, který zabrání infekci operační rány, neboť řada pacientů má snahu si operační ránu lízat. V dutině ústní je mnoho mikrobů, které mohou vyvolat v operační ráně infekční proces a tím i komplikace v hojení. Pro Vaše zvířátko nepředstavuje ochranný límec žádný problém ani výrazná omezení, někteří jedinci se přesto snaží si jej sundat.

 

               ▲ Ochranný límec významně snižuje riziko výskytu nežádoucích komplikací v pooperačním období !

 

               ▲ Mýtus, že si Váš pacient ránu vylíže a tím se uzdraví je nesprávný a vede jen ke komplikacím v procesu hojení !

 

Trpí Váš pes nadměrnou svědivostí ? Zkuste odpovědět v dotazníku.

Kastrace domácích zvířat – ano či ne ?

V dnešní době se stává nepřiměřené množení psů a koček velkým problémem.

Jisté je, že Váš pes je pro Vás nesmírně důležitý, je to dobrý přítel, spolehlivý kamarád, hlídač, právoplatný člen rodiny. Stejně tak i Vaše kočka patří do rodiny a máte ji rádi.

Bohužel, ne všichni psi a kočky měli takovéto štěstí a je také hodně opuštěných a toulavých psů a koček, kteří volně pobíhají, mohou být vážným zdrojem různých infekčních onemocnění pro ostatní domácí zvířata a ohrožují také nás a naše děti.

 

 

            Nežádoucí projevy při říji

 

Říje u feny se nazývá hárání, u koček mrouskání. Fena má zpravidla říjový cyklus 2x ročně a trvá asi tři až čtyři týdny. Kromě krvácení z pochvy se objevují změny v chování – popudlivost, neklid, neposlušnost, časté močení, snížená chuť k žrádlu a útěky. U koček se objevuje říje v 3-4 týdenních intervalech opakovaně a rovněž se objevuje neklid, válení po zemi, vynucení zvýšené pozornosti a především hlasité a dlouhotrvající mňoukání připomínající pláč ditěte. Časté je toulání a zvyšuje se možnost zranění.

 

            Možnosti zabránění říje

1. Medikamentózní zabránění říje.

    Existuje antikoncepce ? Ne!

 

Dočasného oddálení říje lze dosáhnout pomocí injekce, tablety určené pro zvířata již nejsou u nás dostupné. Obecně se jako dlouhodobé řešení nedoporučuje, protože rizika spojená s touto aplikací jsou příliš vysoká.

V současné době je snaha používat přípravky určené u lidí k léčbě nádorových onemocnění, u zvířat však nejsou ověřena a mohou jim způsobit vážné zdravotní potíže (zánět dělohy, cysty na vaječnících, útlum tvorby krvinek v kostní dřeni apod.) vedoucí až ke smrti zvířete.

 

2. Chirurgický zákrok – ovarihysterektomie.

 • vyjmutí vaječníků a dělohy u samic – je vhodné ji provést po první říji- je prokázáno, že včasná kastrace významně snižuje výskyt nádorů na mléčné žláze ve starším věku
 • ústup nežádoucích projevů říje
 • samice nemůže onemocnět zánětem dělohy, netrpí falešnou březostí a nežádoucí tvorbou mléka
 • zákrok se provádí v celkové anestézií (narkóze) a pooperační péče je nenáročná

 

Chirurgický zákrok u samců – orchiektomie

 • kastrace samců – odstranění varlat, nadvarlat a části chámovodů - je vhodné ji provést po dosažení pohlavní dospělosti,                      tj. ve stáří 6-12 měsíců.
 • odstraňuje nežádoucí projevy samců – toulání, souboje, omezí značkování teritoria, snižuje se zápach moči
 • zákrok se provádí v celkové anestézií (narkóze) a pooperační péče je nenáročná

 

Kastraci lze považovat za humánní způsob řešení nežádoucí plodnosti a negativních projevů chování.

 

                    Mýty a kastrace

 

Není pravda, že Vaše fenka musí mít před operací alespoň jednou štěňata. Na operační zákrok ani pozdější zdravotní stav to nemá žádný vliv.

 

Není pravda, že každý pes nebo kočka ztloustnou po kastraci. Záleží pouze na majiteli, zda bude své zvířátko překrmovat.

 

Není pravda, že kastrací dojde ke změně povahy zvířete, operační zákrok povahové vlastnosti výrazně neovlivní.

 

Našli jste zraněné volně žijící zvíře?

Našli jste zraněné volně žijící zvíře?

V případě, že jste našli poraněné volně žijící zvíře, ptáka nebo jiného živočicha, kontaktujte prosím záchrannou stanici Jaroměř na adrese:

ZO ČSOP Jaroměř, 5. května (Jakubské náměstí), 551 01 Jaroměř

Telefon: 605 251 434 , 603 847 189

E-mail: coracias@seznam.cz

Web: https://www.jarojaromer.cz

Její zaměstnanci se s Vámi již domluví na dalším postupu - kam si pro zvíře dojedou či zda byste vy měli možnost ho někam zavézt.

Další informace získáte rovněž na webových stránkách www.csop.cz

 

Víte o toulavém nebo opuštěném zvířeti?

Kontaktujte prosím Městský úřad, příp. Městskou policii.

 

Další informace k problematice toulavých a opuštěných zvířat naleznete v přiloženém souboru.

 Opuštěná a toulavá zvířata.pdf (112,9 kB)